​​10 rad, jak se bezpečně pohybovat v horách

Umíte se bezpečně pohybovat v horském terénu? Nebo si nejste zase tak jisti řadou nepsaných pravidel, která vám však mohou zachránit život? Projděte si desatero Horské služby a hlavně všechny body pečlivě proberte i se svými dětmi.

Respekt a pokora. Bez nich se pobyt na horách snadno změní v hazard. A je úplně jedno, jestli jste do vyšších nadmořských výšek vyrazili kvůli běžkám, sjezdovkám nebo turistickým túrám. Jak se v horách chovat? Jde o velmi jednoduchá pravidla. Horská služba připravila deset srozumitelných bodů – jejich dodržování může mít cenu života.

1. Pečlivě plánujte trasy i vybavení (například nutné léky). Túru vždy plánujte podle fyzické i psychické kondice nejslabšího ze skupiny.

2. S předstihem získejte co nejvíce informací o prognóze počasí, zajímejte se o sněhové a lavinové situace.

3. Před odchodem na túru předejte informace o trase i předpokládané době návratu.

4. Naučte se správně používat mapu a orientujte se ve značení turistických cest, která jsou specifická pro jednotlivá pohoří.

5. Naučte se typy výstražných tabulí a jejich význam.

6. Nepohybujte se mimo značené trasy.

7. Mějte s sebou lékárničku a naučte se poskytovat první pomoc.

8. Mějte u sebe kontakty na Horskou službu nebo na Zdravotní záchrannou službu. K tomu přidejte nabitý a zapnutý telefon.

9. Naučte se zásady správného chování v případě bloudění, pádu laviny nebo pádu v nepřístupném terénu.

10. Nikdy nepodceňujte hory a nevystavujte případným nezodpovědným chováním do nebezpečí sebe ani nikoho jiného.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner