​​Házená jako hokej na suchu: rychlá a nápaditá hra

Máte živé děti, které pobíhají sem a tam? Takové ty temperamentní uličníky? Nechte je vyzkoušet házenou a třeba zrovna v Příbrami.

Padesátá a šedesátá léta byla pro československou házenou úspěšným obdobím. Vlastně nejúspěšnějším vůbec. Na krcích tehdejších reprezentantů se v roce 1967 dokonce zhouply zlaté medaile určené pro světové šampiony. O téměř padesát let později, v roce 2010, se sice Češi můžou pochlubit nejúspěšnějším házenkářem světa Filipem Jíchou, celkový stav házené je ale v trochu jiném rozpoložení, než bychom si přáli...

„Česko na tom v současné době není zrovna dobře. Řekl bych, že je tak v mezipatře. Na tu špičku máme hodně daleko,“ říká trenér Josef Holeček, který se obraz české házené snaží vylepšovat v Příbrami, konkrétně v oddíle TJ Spartak Příbram.

Podle něj jde o atraktivní sport, přirovnatelný k hokeji. „Jen bez bruslí, hokejky a na jiném povrchu,“ usmívá se padesátiletý trenér. „Je to velmi rychlá a nápaditá hra. Hráči se nenudí a na gól se opravdu čekat dlouho nemusí.“

Josef Holeček se této míčové hře začal věnovat ve svých čtrnácti letech spolu se spolužáky, se kterými pak každý víkend objížděli různá místa po republice. Sám ale doporučuje s házenou začít co nejdříve. „Mladší děti se tolik nebojí a kouzlu házené propadnou brzy. Je to přísný sport v tom, že když se mu pořádně nevěnujete, tak vás to bolí,“ popisuje úskalí.

V TJ Spartaku Příbram spolu s dalšími dvěma trenéry uvítá všechny mladé zájemce o házenou od šesti let. A jejich rodiče se rozhodně nemusí bát, že by se jejich děti z tréninků měly vracet potlučené.

„Ti nejmenší u nás během tréninků hrají na schovávanou, na babu, trénují hod na cíl. S technickými prvky je seznamujeme až později,“ popisuje Holeček. Co by ale i takto malým dětem nemělo chybět, je podle něj temperament. „Dítě má málo času na rozhodování, musí být tak trochu uličník – musí chtít vyzrát na soupeře. Důležitý je rychlý běh a schopnost vyskočit do výšky. Sílu hodu lze postupem času natrénovat,“ říká.

Do kategorie starších žáků, tedy zhruba do třinácti let, hrají ve Spartaku Příbram děvčata i chlapci společně. Zhruba do tohoto věku se totiž fyzická převaha u kluků neprojevuje a nehrozí tak, že by holky „dostávaly na frak.“

Na frak potom nedostane ani vaše peněženka, rozhodnete-li se dát vaše dítě na házenou přímo v Příbrami. Měsíční příspěvek v tamějším oddíle vás vyjde na 400 Kč měsíčně, což je v přepočtu zhruba 20 Kč na hodinu tréninku. „Když k tomu připočteme mimořádné výdaje na jednorázové akce, jsme na nějakých 5 000 Kč za sezónu plus investice do obuvi a nákoleníků,“ vypočítává Josef Holeček.

Máte Příbram z ruky? Najděte si na Sportu v okolí nejbližší oddíl házené.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner