​​Laskavost, klid a trpělivost. Podle Josefa Zajíce potřebují děti čas

Trenéři a učitelé jsou od toho, aby dětem pootevírali dveře, zbytek je na samotných dětech. Proto také právě jim patří zásluhy za všechny úspěchy. Tak zní trenérská filozofie bývalého hokejisty Josefa Zajíce.

Josef Zajíc je kladenská hokejová ikona. Jako svého kapitána jej v době výluky NHL respektoval i Jaromír Jágr. Během své kariéry patřil Josef Zajíc mezi nejvylučovanější hráče, měl nálepku rapla a bitkaře. Pak ale svůj hokejový život spojil s těmi nejmladšími a svůj svérázný trenérský rukopis předvedl na Kladně i v pražské Hvězdě. A že má jeho životní i trenérská filozofie něco do sebe, potvrzuje nejlépe jeho syn Josef Zajíc mladší, který se ve svých devatenácti letech objevil v extraligovém týmu Pardubic.

Jak obtížné bylo vychovat ze syna úspěšného hokejistu?

To není moje zásluha. Na rozdíl od mnoha jiných trenérů i psychologů jsem přesvědčený o tom, že dítě si nese vlohy a nadání samo od sebe. Je jenom zásluha dětí, čeho dosáhnou.

Máme tu ale přece vliv genetiky, vliv učitelů nebo trenérů také není zanedbatelný...

...ano, je tu genetika. Ale stejně je hlavně zásluha dítěte, jestli se prosadí. To právě děti do toho dávají svoje emoce, svoje slzičky, to ony musejí brzy ráno vstávat. Proto je to hlavně jejich zásluha. A trenér nebo učitel je pak od toho, aby pootevíral dveře. Na dítěti je, jestli do nich vleze s obrovskou chutí, vášní a nezdolnou touhou se prosadit, nebo ne. My to můžeme z pozice mentorů jenom zlehka korigovat.

Syna jste trénoval až do jeho sedmé třídy. Přitom to ale zpočátku na hokejovou kariéru nevypadalo, že?

Poprvé jsme ho vzali na brusle, když mu byly tři nebo čtyři roky. Nechtěl, hodinu probrečel. Tehdy jsem se rozhodl, že nemá význam ho do něčeho nutit. Nebude hrát hokej? Tak nebude. Když mu bylo šest, vzal ho manželka na bruslení a najednou to šlo a začalo ho to bavit.

Vy jste se potom začal starat o kladenskou školičku bruslení a výsledkem byl hokejový tým s neotřelou atmosférou? Jak se to podařilo?

Vytvořili jsme skvělou partu mezi rodiči a to se přeneslo na kluky. To je totiž základ. Když rodiče otráveně postávají na stadionu, někde se to projeví. A stejně tak se projeví, když se smějí a kluky povzbuzují. Naším cílem nebylo vyhrávat, cílem bylo, aby si kluci dobře zahráli. Proto jsem nikdy nikomu netvrdil, že právě z jeho kluka vychovám výborného hokejistu. Co jsem ale mohl zaručit, bylo, že dostane na ledě prostor a já se postarám o to, aby ho hokej bavil.

Jak se rodiče dívali na to, že se jim o děti stará právě známý bouřlivák Josef Zajíc?

Nevěděli, co ode mě mají čekat. Čekali nějakého blázna, ale najednou to bylo o tom, že jsem vytáhl kapesník z kapsy a jejich klukovi utřel nos. K jinému, který spadl, jsem dojel, zvedl ho a dal mu pusu na helmu. Mojí filozofií je totiž vlídnost. Pro dětskou psychiku je dobře, aby byla chválená. Je třeba vytahovat pozitivní věci.

Měl byste radu pro rodiče, kteří právě tohle období se svými dětmi prožívají?

Děti potřebují čas. Proto bych poradil zmiňovanou laskavost, klid a trpělivost. Ať si nenechají od nikoho vyprávět, kdo je a kdo není dobrý. Děti musí dostat prostor. Pokud je to možné, ať si vyzkouší co nejvíc sportů. Nejcennější hodnotou totiž je, když si dítě sport skutečně zamiluje. Ano, je tu cesta, že dítě změříte, zvážíte, podle parametrů mu vyberete sport, naordinujete speciální tréninky a najmete kondičního trenéra. Pak je tu ale cesta, že dítě připravíte do života tak, že i když se nedostane do NHL, tak samo od sebe půjde na kolo, samo od sebe si půjde zahrát fotbal nebo si půjde zaplavat. A proč? Protože z toho bude mít dobrý pocit. A to by měl být podle mě cíl.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner