​Nechte děti vyzkoušet ideální týmový sport, nechte je vyzkoušet beachvolejbal

Beachvolejbalových hal byste u nás našli jen poskrovnu. Nově ale jedna taková funguje v Plzni. A kdybyste zvolili správné načasování, najdete tam kromě čtyř kurtů také zakladatelky Beach školy Plzeň, které vám o svém oddíle a tomto sportu obecně řeknou víc.

„Beachařky urpuťačky,“ tak si říkají Veronika Srbová a Petra Braunová, které zhruba před třemi lety dostaly spásný nápad založit vůbec první plzeňskou beachvolejbalovou školu. „Chtěly jsme vybudovat zázemí pro děti. Už první rok byl velký zájem a rozjelo se to. Začínaly jsme s deseti dětmi a aktuálně jich máme kolem padesáti,“ vzpomíná na začátky Petra Braunová, která se volejbalu jako takovému věnuje 25 let.

Na ten plážový ovšem nedá dopustit. „Beachvolejbal je oproti šestkovému hranému v hale zdravější pro klouby. Hraje se ve dvou, takže je i daleko intenzivnější, člověk se víc zapotí. Je to ideální kolektivní sport,“ vyzdvihuje trenérka přednosti tohoto sportu.

Začít s „beachem“ mohou podle ní děti už v pěti letech. Nejmladší svěřenci a svěřenkyně se ale s hrou seznamují teprve pozvolna. Trénují především formou her, učí se pohybu v písku, nacvičují odhad na míč, házení a chytání. K základním beachvolejbalovým úderům se dostanou kolem devíti let a později.

To už je také věk, kdy si děti mohou dobrovolně zvolit, zda se tomuto sportu chtějí věnovat intenzivněji. „Desetiletým a starším dětem dáváme na výběr ze tří dnů, trénovat tedy mohou jedenkrát nebo až třikrát týdně,“ vysvětluje Braunová a vzápětí dodává: „Aby byl znatelný pokrok, je ideální chodit alespoň dvakrát týdně.“

Trénink na písku i v zimě umožňuje všem členům nová beachvolejbalová hala v Plzni. Do té doby byli nuceni se v zimních měsících přesunout do haly na tvrdý povrch. Ne všem se ale změna prostředí zamlouvala. Často se tak stávalo, že tu zimní část děti vynechávaly a připojily se znovu až v letních měsících.

„S novou halou se nám otevírají nové možnosti, určitě bychom rády rozšířily naši členskou základnu o nové beachaře a beachařky,“ podotýká spoluzakladatelka školy Braunová.

Zájemci, ať už z řad dospělých či dětí, mohou beachvolejbalovou školu kontaktovat skrz email či telefonicky. Věnovat se novému koníčku děti mohou hned po prázdninách. Finanční náročnost jejich rodiče určitě nezaskočí, příspěvek za tréninky v letní sezóně se pohybuje kolem 740 Kč a v té zimní, kdy je nutno pokrýt náklady na provoz speciální haly, je pak cca 1900 Kč.

Víte, kde se ve vašem okolí hraje volejbal a plážový volejbal? Podívejte se na naši mapu a najděte svým dětem nejbližší oddíl.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner