​Škola kola: 1. díl – Jak vybrat dětské kolo?

Přídavná kolečka? Jak velké by mělo být první kolo? A v kolika letech je vhodné dítěti kolo pořídit? Spousta otázek, málo jasných odpovědí. Sport v okolí ve spolupráci s bývalým cyklokrosařem Radomírem Šimůnkem a bývalým mistrem republiky v silničním závodě Jaromírem Friedem, kteří stojí za projektem dětských Cyklo kroužků, poradí, jak úspěšně zvládnout první desítky metrů na kole.

Začalo to jako Cycling Talent Project, který měl přivést děti k cyklistice a umožnit těm talentovaným získat potřebné materiální vybavení nebo potřebné kontakty na trenéry a do oddílů. To vše zaštítěné jménem Radomíra Šimůnka mladšího a pod organizačním dohledem Jaromíra Friedeho.

Dnes díky nim fungují po České republice Cyklo kroužky, ve kterých se dětem věnují ti, kteří vidí cyklistiku stejně jako Šimůnek s Friedem. Jako zábavu, která dětem smysluplně naplňuje volný čas. Začalo se v Lounech, přibyla Praha, Plzeň, Ústí nad Labem, Český Krumlov, Slaný... Tam všude jednou týdně přichází až dvacítka dětí a zjišťuje, že jízda na kole není o desítkách kilometrů, které po nich pak o víkendech chtějí netrpěliví rodiče.

Radomír Šimůnek mladší a Jaromír Friede ve spolupráci se Sportem v okolí předvedou ve čtyřdílném videoseriálu jak na to. Jak děti naučit jezdit na kole a jak je potom hravou formou u kola udržet.

V úvodním díle poradíme, jak byste měli postupovat při výběru prvního kola a prvních cyklistických krůčcích.

Pokud už i vaše dítě dorostlo do věku, kdy se začíná zajímat o kola svých kamarádů, neodkládejte to! Obvykle to přichází ve věku dvou až čtyř let, stejně jako v jiných případech týkajících se fyzického a duševního vývoje dětí je však i doba prvních jízd na kole individuální. Do škatulky sice nenapasujete ani dobu učení, ani průběžné pokroky, ale i tak má učení jízdy na kole jasně daná pravidla, která vám vše usnadní.

Krok první – propojení rovnováhy a šlapání

Začít na kole s přídavnými kolečky, nebo bez nich? Pokud se budete držet rady Jaromíra Friedeho, obejdete se bez nich. Nečekejte totiž na první kolo. Využijte současných možností a jako vůbec první pořiďte tříkolku. „Děti se na ní naučí naprosto přirozeně šlapat,“ tvrdí Friede. Postupně přijde ta správná doba pro odrážedlo a poté třeba i pro velká odrážedla, která vypadají jako kola bez šlapek – takzvané first biky. „Odrážedlo pomáhá rovnováze,“ říká Friede. Na kole pak stačí dítě posílat z velmi mírného kopečka, samo si vzpomene na období, kdy šlapalo na tříkolce i na objevování rovnováhy na odrážedle. S trochou trpělivosti pak nejsou kolečka vůbec třeba.

Krok druhý – správná posloupnost

Nejdříve přijde kolo s jedním pevným převodem. „Děti ve věku dvou až čtyř let mají kola o velikosti dvanáct palců, pak by měly přejít na šestnáctipalcová, dvacetipalcová a čtyřiadvacítky,“ vypočítává Friede celou posloupnost. Někteří výrobci navíc nově zareagovali na mezeru mezi 12 palcovými a 16 palcovými koly a nabízejí čtrnáctky. Přijde vám to zbytečné? „Velikosti by se neměly přeskakovat, jde o správnou výšku posedu i délku rámu. Dítě sice může na větším kole dosáhnout správně na pedály, ale nedosáhne už na řidítka, má problémy se zatáčením. Nezatáčí jen rukama, ale točí se v bocích,“ ukazuje Friede. Děti pak nemají žádaný posed, navíc to může způsobit i zdravotní komplikace jako třeba bolesti zad.

Krok třetí – stupňující se výbava

První kola nemají řazení, jen pevný převod. Na těch větších máte na výběr mezi otočnou rukojetí (grip shiftem) a klasickými páčkami. Pro dětské ruce bývá vhodnější první varianta. Stejně tak nemá smysl řešit kola s odpruženou vidlicí, stylu jízdy a učení se lépe vyhovují pevné vidlice. Také si dejte pozor na správný tlak v pneumatikách. Tady přichází trochu šalamounská rada – tlak by neměl být ani příliš vysoký, ani příliš nízký. „Pneumatiky nepřefukujte, ať jsou kola raději měkčí. Pak lépe absorbují terén a neodskakují v zatáčkách,“ vysvětluje Jaromír Friede.

Ve středu 23. května poradíme v druhém díle videoseriálu, jak naučit děti správně šlapat.

Přečtěte si rozhovor s Radomírem Šimůnkem mladším.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Kalendář sportovních akcí a největší veřejná databáze sportovních klubů doplněná o užitečné a zajímavé informace, a to vše na jednom místě.

Partner Partner Partner Partner Partner