​Tělocvična přímo v Brdech. Tam trénují orientační běžci z Dobříše

Nejkrásnější a nejlépe vybavenou tělocvičnou je les. V tomto případě Brdy, do kterých při svých trénincích pravidelně vyrážejí orientační běžci z Dobříše. „Naším cílem není vychovat z dětí mistry světa, ale rozvíjet u nich vytrvalost, cílevědomost, inteligenci a schopnost orientace – tedy vlastnosti, které využijí nejen při sportu, ale i v životě,“ říkají trenéři OK Dobříš.

Existují hned tři dobré důvody, proč do svého hledáčku zařadit orientační běh, přestože jste papírovou mapu drželi v ruce naposledy před x lety a do autonavigace už roky zadáváte i adresu oblíbeného hypermarketu.

Tím prvním je pobyt v přírodě. Vaše děti alespoň během tréninků a závodů budou ve zdravém prostředí a na čas se odpoutají od moderních technologií.

Tím druhým je fakt, že jde o ideální rodinný sport, i když se to obvykle projeví až s odstupem času. „Rodiče přihlásí děti, jsou smířeni se svou rolí, že děti přivážejí a odvážejí a pak se jednoho dne zeptají, jestli si to mohou taky zkusit. Najednou získají se svými dětmi společné téma a mají příležitost trávit čas společně,“ vysvětluje Kamil Arnošt, předseda OK Dobříš.

Tím třetím je příprava na život. Orientační běžci často zdůrazňují, že závod je vlastně kvíz. Jste postaveni před problém a je na vás, abyste jej úspěšně vyřešili. Máte před sebou cíl, máte před sebou mezietapy v podobě kontrolních stanovišť a jste pod časovým tlakem. Když se to naučíte ve sportu, získáváte velkou výhodu i pro studium nebo zaměstnání. Mimochodem, není náhoda, že všechny děti z klubu, které se hlásily na dobříšské gymnázium, byly při přijímačkách úspěšné.

V Dobříši se věnuje orientačnímu běhu 115 členů klubu, z toho je 61 dětí. Ty se navíc čím dál častěji prosazují i ve výsledkových listinách. Zatímco v roce 2013 (klub vznikl v roce 2011) měla Dobříš dvě děti, které si za celoroční výkony vyběhly licenci B, což je nejvyšší možná licence v žákovských kategoriích, v roce 2014 získalo B licenci už osm dětí a v roce 2015 jich bylo deset.

První tři tréninkové hodiny jsou brané jako ukázkové, to aby si dítě vyzkoušelo, jestli se mu bude orientační běh líbit. Až poté se platí zápisné, které činí 1000 korun za půl roku. Jednou z podmínek fungování v klubu je účast na víkendových akcích, kdy jsou povinné minimálně dvě akce za půl roku. I díky takto nastaveným prioritám se OK Dobříš postupně stal jedním z nejúspěšnějších klubů ve středočeském měřítku, výjimkou pak není účast až sedmi desítek jeho reprezentantů na vybraných závodech.

A vybavení? Běžecké boty, sportovní oblečení, buzola. Nejpodstatnější investicí tak zůstává čas trenérů, kteří připravují tratě a mapy. Přesto mají Dobříšští skvěle zvládnutý koloběh používaného materiálu, rodiče tak mohou využít třeba i bazárku, kde snadno koupí boty nebo oblečení po starších dětech z klubu.

OK Dobříš se ale neomezuje jen na orientační běh. Dětem nabízí i další aktivity, které se dají provozovat v přírodě. V zimě vyrážejí na soustředění na běžkách, v létě se do programu zařazuje i vodácká výprava nebo si děti zkusí lezení po skalách. Kromě „brdské tělocvičny“ přichází ke slovu přes zimu i tělocvična základní školy, kde přichází na řadu orientace v mapě nebo různá logická cvičení. Nebo oblíbený kruhový trénink, při kterém přijde například posilování, pak nutnost zapamatovat si mapu, opět posilování, zápis zapamatovaných věcí. Procvičují se tak nejen svaly, ale i mozek.

„Orientační běh je jako maraton, během kterého hrajete šachy,“ usmívá se Kamil Arnošt.

Přečtěte si rozhovor s trenérem Kamilem Arnoštem.

Zajímají vás orientační sporty a máte Dobříš trochu z ruky? Vyberte si nejbližší klub.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner