​Atlet, gymnastka, plavec. Seznamte se s nejúspěšnějšími olympioniky všech dob

Dřeli do úmoru. Hodiny tvrdých tréninků se ale vyplatily. Každému z nich se na krku zhoupla olympijská medaile, a ne jednou...

Carl Lewis

Od jeho nejúspěšnější olympiády ho dělí více než třicet let. Jakoby byl ale lesk Lewisových úspěchů věčný. Tenhle americký „super atlet“ získal pod pěti kruhy celkově deset medailí, z toho devět těch nejcennějších a k tomu jedno stříbro.

„Jako dítě jsem byl hrozný běžec. Cílem jsem probíhal často mezi posledními. Když jsem se začal zlepšovat, ten pocit mě pohltil. Myslím, že právě odtud vzešla má celoživotní motivace držet se neustále na vrcholu, protože jsem moc dobře věděl, jaké to je být poslední,“ řekl Lewis před lety.

Jako jeden ze dvou sportovců na světě exceloval na jediné olympiádě ve čtyřech disciplínách - skoku dalekém, běhu na 100 a 200 metrů a štafetě na 4×100 metrů. Před ním to dokázal jen Jesse Owens, a sice na LOH v Berlíně v roce 1936.

Larisa Latyninová

Marně byste v historii Her hledali úspěšnější ženu. Tenhle ruský zázrak, 160 centimetrů vysoký a 52 kilogramů těžký, svého času ohromil nejen gymnastický svět.

Této disciplíně se Latyninová přitom začala věnovat až ve svých dvanácti letech. Cesta na vrchol – k první olympijské medaili – jí trvala deset let.

„Měla jsem vnitřní pocit, že musím být nejlepší v čemkoliv, co budu dělat. Ať už při závodění v běhu s kamarády nebo při studiu. Ale nebylo to pouze o tom zvítězit. Pamatuji si své první olympijské hry. Tehdy mi můj kouč Alexander Mišakov řekl, abych ze sebe vydala to nejlepší. Kdyby tam byl někdo lepší než já, tak to prostě tak být mělo. To je princip soutěžení.“

Jenže nikdo lepší nebyl. Gymnastka Latyninová na své první olympiádě v roce 1956 v Melbourne vskutku zazářila. Získala čtyři zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili.

Svou sbírku následně rozšířila ještě o dalších dvanáct cenných kovů. Ty poslední vybojovala na LOH v Tokiu o osm let později, kde se už ale přemožitelkou Latyninové stala vycházející hvězda Věra Čáslavská. Ruskou gymnastku tehdy předčila na kladině, v přeskoku i víceboji.

Michael Phelps

Plavecký fenomén. Symbol neporazitelnosti. Nejúspěšnější sportovec všech dob. Ať už ho nazvete tak či onak, nespletete se.

Michael Phelps svého času ve vodě drtil všechny soupeře i rekordy. Celkem získal těžko uvěřitelných 22 olympijských medailí.

Své cíle si již od jedenácti let psal vždy na papír. Tak ho to naučil kouč. A pak si je postupně jeden po druhém začal plnit.

„Když mi bylo jedenáct, řekl mi kouč, že bych za čtyři roky mohl jet na olympiádu. Já na to: Ano, chci být součástí týmu. Následující roky jsem nemyslel na nic jiného, pro nic jiného tak nemakal, nevynechal jsem jediný trénink,“ vyprávěl Phelps.

Tehdy v Sydney v roce 2000 ještě žádnou medaili nezískal. V patnácti letech ale dokázal konkurovat o několik let starším plavcům. Probojoval se až do finále, kde jeho nejvyšším umístěním bylo páté místo na dvou set metrové trati motýlkem.

O čtyři roky později však už v bazénu kraloval. Stejně jako v Pekingu a následně i v Londýně. V Pekingu dokonce překonal 36 let starý rekord plavce Marka Spitze, když získal osm zlatých!

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner