​​Phelps, Bolt, Bilesová, zelená voda v bazénu. Na co se nezapomene?

Usain Bolt se vítězoslavně buší do hrudi, Michaelu Phelpsovi vlhnou oči při tónech americké hymny. Olympijské hry v Riu sice jsou u konce, ale tyhle momenty, ty tu budou navždy.

1. Atletika na OH (téměř) bez Rusů

Rusové. Urputní a houževnatí. O atletický trůn se poslední roky prali s Amerikou, jejich boj v Riu byl ale předem prohraný. Rada Mezinárodní atletické asociace jim všem vystavil stopku. „Jsi součástí něčeho nečistého a nepojedeš!“ Nepomohly protesty, odvolání ani hlasy naštvaných ruských reprezentantů. Barvy své země jako poslední mohykánka hájila jen dálkařka Darja Klišinová, která se dlouhodobě připravovala ve Spojených státech. Na tyhle Hry se proto bude vzpomínat jako na ty „bez Rusů“.

2. Zika

Virus Zika v Riu připomínal Yettiho. Taky se o něm hodně mluvilo, a to hlavně před olympiádou. Nakonec ho ale nikdo neviděl. Nebo spíš nechytil. I přesto se své účasti na Hrách vzdala zvučná jména. Z Čechů nejel Berdych nebo Plíšková, ze světa golfová jednička Jason Day.

3. Michael Phelps

„I'll be back.“ Tahle věta nepatří do úst nikomu jinému než Terminátorovi Arnoldu Schwarzenegrovi. Stejně dobře by ale pasovala k Michaelu Phelpsovi, který se nechal zlákat pěti kruhy a vrátil se. Celkem to vydalo na pět zlatých a jednu stříbrnou. Plavecká koruna tu znovu čekala na něho, i když na motýlkářské stovce ji po dvanácti letech musel předat. O to pikantnější výměna to byla, protože před osmi lety Joseph Schooling, nynější pokořitel Phelpse, jeho samého prosil o společnou fotku. Ve svém idolu se brzy shlédnul a v Riu ho překonal o tři čtvrtě sekundy.

4. Zelený bazén

Na koupališti v Horní Dolní by asi nikoho nepřekvapil. V Riu ale bazén se zelenou vodou vyvolal pěkný poprask. Se stíženými podmínkami se tak potýkali skokani, akvabely i pólisté.

5. Usain Bolt

Říct o sobě, že jste „největší“, je přinejmenjším hodně odvážné. Když to ale v Riu o sobě řekl Usain Bolt, nezbylo než mu dát za pravdu. Co bylo Američanovi Gatlinovi platné, že v sezóně zaběhl stovku rychleji? Bolt nazul své zlaté tretry a soupeřům opět vyfoukl všechny triumfy, které mohl. Je z něj živoucí legenda, symbol neporazitelnosti.

6. Štafetové stříbro Japonců

Jmenujte alespoň jednoho japonského sprintera. Že vás nikdo nenapadá? Není divu. Žádný z japonských sprinterů totiž individuálně nevyniká. Ani jeden z nich nedokáže zaběhnout stovku pod hranici deseti vteřin. Štafetové kvarteto z Japonska se s tímto nedostatkem vypořádalo po svém. Zatímco Jamajčané si předávky s hvězdným Boltem vyzkoušeli pouze jednou, Japonci je pilovali už od března. Ve finálovém závodě pak doběhli senzačně druzí v novém asijském rekordu.

7. Malá velká Simone Biles

Je to jako příběh z pohádky. O malou Simone Biles se její matka závislá na drogách nestarala. A i když Simone měla obrovský talent, při svých prvních závodech po přechodu mezi dospělé gymnastky se sesypala. „Když budeš dál takhle blbnout, přijdu a nakopu tě do zadku. Pamatuj na to a začni sama sobě věřit, že jsi výborná gymnastka,“ řekla jí tehdy bývalá trenérka legendární gymnastky Nadii Comaneciové. Od té chvíle se hodně změnilo. Simone, vysoká jen 142 centimetrů, si začala věřit a bylo to vidět i na jejím výkonu. Na MS získala deset zlatých a v Riu pomýšlela na pět nejcennějších kovů. Mohla překonat legendy Čáslavskou a Szabóovou. Jenže na kladině zaváhala, získala bronz a se čtyřmi zlaty z jedné olympiády se oběma gymnastkám „pouze“ vyrovnala.

8. Fair play gesto dvou běžkyň

Když po vzájemné kolizi v běžeckém závodě na 5000 metrů Novozélanďanka Nikki Hamblinová a Američanka Abbey D'Agostinová upadly, mohla každá dbát jen na sebe, aby závod dokončila. Pro Hamblinovou se ale tímto okamžikem z D'Agostinové stala parťačka. „Vstávej, musíme doběhnout,“ říkala jí. Jenže když se chtěly rozeběhnout, bránilo Američance bolavé koleno. Novozélanďanka jí proto pomáhala do cíle. Avšak v závěru D'Agostinová poslala Hamblinovou napřed s konstatováním, že už dál pokračovat nemůže. Když novozélandská závodnice doběhla do cíle, zjistila, že D'Agostinová přeci jen pokračuje a závod dokončila půl minuty po ní. Obě závodnice se pak vřele objaly.

9. Ryan Lochte a jeho smyšlená loupež

Ne všichni sportovci ale jednají v duchu olympijské myšlenky. Někteří bohužel proti ní. Pěkný kousek ostudy si v Riu utrhl americký plavec Ryan Lochte. Ten si vymyslel příběh, který měl odvést pozornost od toho, jakých výtržností se on se svými kolegy dopustil. Trhlinek ve výpovědích o údajném okradení olympioniků si ale brzy všimla policie a Lochte musel s pravdou i omluvou ven.

10. Trojčata na OH

Že se olympiád pravidelně účastnila dvojčata, nebylo ničím neobvyklým. Trojčata ale dosud na Hrách ještě nikdy nezávodila. To se změnilo s Riem. Do něj se kvalifikovalo jednovaječné estonské trio Leila, Liina a Lily Luikovy, které svou zemi reprezentovalo v maratonském běhu. Výraznějšího výsledku sice třicetileté sestry nedosáhly, i tak se jim ale věnovalo více pozornosti než medailistkám.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner