​Box připraví děti na vstup do života, říká trenér Daniel Vencl

Čtyři odboxované zápasy v profiringu, čtyři vítězství. Taková je aktuální bilance Daniela Vencla, který se v rámci svého klubu Boxing Poděbrady věnuje tréninku dětí. Jak odráží předsudky rodičů? Osobním příkladem – do ringu postupně přilákal své tři dcery.

Historicky šlo o sport určený slabším sociálním vrstvám, dnes se mu věnují děti právníků i lékařů. Padla spousta mýtů, vylepšily se ochranné pomůcky. Podle Daniela Vencla je dnes box dětí mnohem bezpečnější než třeba fotbal.

V čem je trénink boxu specifický?

Box je založený na všeobecné přípravě. Nejde už od malička stát s jednou nohou vepředu a druhou vzadu a hlídat si gard. To by bylo pro tělo zatěžující a nezdravé. Sám boxuji celý život, získal jsem i trenérské zkušenosti, takže se hlavně snažím připravit zajímavé tréninky. Když budou děti jenom stát a bouchat do pytle, nebude je to bavit. Pokud zase na druhou stranu vůbec nenandají rukavice, nebude je to také bavit. Dnešní děti si umějí říct co ano a co ne. Když se jim něco nelíbí, nemají problém to oznámit a příště už nepřijdou. Proto je potřeba propojovat box se cvičením, běháním i nějakými pohybovými hrami.

Proč bych měl vlastně přijít s dítětem do tělocvičny a měl bych jej nechat boxovat se soupeřem?

Pravidla děti chrání. Mají chrániče na zuby, helmy, velké rukavice... Ano, stane se, že občas některé z dětí brečí, ale de facto u nás nemáme žádné zranění. To je věc, kterou je třeba zdůraznit, abyste se nebál s dítětem přijít. A teď ten hlavní důvod, děti získají sebedůvěru, jiný pohled na svět.

Jiný pohled na svět?

Přesně tak. Díky boxu se dovedou postavit svému soupeři, podívat se mu do očí. A v závěru mu po boji také podat ruku. Box je sport jeden na jednoho, nejde se tu za někoho schovat nebo svůj neúspěch na někoho svádět. Naučí se přijímat zodpovědnost. Kromě toho, že v tělocvičně vybijí energii, připravuje je box do života.

Berete to tak i z vlastní zkušenosti?

Mně osobně box velmi pomohl, díky boxu jsem psychicky silnější, než bych jinak byl.

Všiml jsem si, jak během tréninku zdůrazňujete zavedené rituály.

Ano, na konci tréninku dostanou děti tradiční bonbon. Kromě toho musí poděkovat, musí podávat ruku. Tohle jsou věci, které opravdu zdůrazňujeme.

Je to jen hra, nebo opravdu malé děti nastupují i v ringu?

To je jen na posouzení trenéra, jestli své svěřence do ringu pustí. Ale zápasy opravdu jsou, ať už oficiální nebo neoficiální. Vyhlásí se ligové kolo, například mezi Středočeským krajem a Moravou, každý klub prezentuje své borce, udělá se prezenční listina a na závodech se potom losuje nebo se soupeři přímo vybírají. Mělo by jít maximálně o rozdíl o dvou let, poté se ještě řeší kategorie – jsou žáci, přípravka, kadeti a junioři. Když napíšu, že mám sedmiletou holčičku, která váží dvaadvacet kilo, tak se druhý klub ozve, že mají někoho podobného, a že bychom to mohli zkusit. Zápasy obvykle končí remízou, aby děti nepřišly o motivaci.

Znamená trénink boxu automaticky zápasy?

Některý boxer, a to platí i u dětí, je schopný nastoupit k zápasu po dvou měsících tréninku. Má prostě talent a dobrý pohyb. Jiný bude cvičit celý život a do ringu se nepodívá, protože na to nebude mít psychicky. A to je další důležitá stránka boxu – fyzička se musí sejít s odolnou psychikou. Dnes k nám často chodí děti, co neumějí kotrmelec, ale pílí se toho dá strašně moc dohnat. Trénoval jsem lidi, co neuměli vůbec nic a stali se z nich mistři nebo vicemistři republiky. Box je zkrátka o píli a zaujetí.

Zajímá vás, jak to chodí v klubu Boxing Poděbrady? Přečtěte si reportáž.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner