​Florbal patří mezi nejrozšířenější sporty u nás. Kolik vás bude stát?

Málokdo ví, že za vznikem populárního kolektivního sportu jménem florbal stáli zaměstnanci v americké firmě na plasty, kteří si z dlouhé chvíle vyrobili hůl i míčky a sport začali hrát. Dnes patří florbal mezi masově rozšířené aktivity a silnou základnu má i u nás. Je atraktivní, dostupný a věnují se mu kluci i holky.

S florbalem lze ideálně začít v šesti až v sedmi letech, lze ale samozřejmě i dříve. Nejmladší děti si musí hned na začátku osvojit ta nejdůležitější florbalová pravidla, s taktikou je trenéři ještě nezatěžují. Hraje se pro zábavu.

Každý trénink začíná rozcvičkou, zahřátím těla a pak se malí florbalisté postupně učí pracovat s florbalovou holí. Děti jsou v kolektivu svých vrstevníků, takže by je sport hned od začátku mohl bavit.

Časová náročnost je podobná jako u fotbalu. Děti ve věku 5-7 let trénují dvakrát týdně, ve věku 8-13 let třikrát týdně a od 14 let čtyřikrát týdně. Trénink trvá přibližně hodinu a půl a jeho součástí jsou i jiné aktivity než jen florbal.

A finance? Příspěvky činí přibližně 5 000 korun ročně, záleží na klubu. Výhodou však je, že v nich jsou většinou zahrnuté i příspěvky na turnaje.

Své ratolesti ale budete muset pořídit ještě sálovou obuv (kolem 1 000kč), kraťasy a klidně i starší tričko. Lepší florbalová hokejka stojí kolem 1 000kč, ovšem pro začátek možná postačí i levnější varianta. Florbalová hokejka musí mít certifikaci Mezinárodní florbalové federace (IFF), aby s ní florbalista mohl hrát oficiální soutěže. Na výše uvedené ceny to obvykle nemá vliv – ty nejlevnější certifikované florbalky pro malé florbalisty se dají rovněž koupit za pár stovek.

Vyšší finanční náročnost vyžaduje vybavení pro brankáře. Nejlevnější komplet i s chrániči a maskou se dá sehnat za cca 5000 - 6000 Kč bez slev. Rozvinuté kluby mají ale často partnerskou spolupráci s florbalovými obchody či značkami, kde mohou členové nakupovat vybavení se slevami v řádu 20 - 50 %.

Na první tréninky, kdy si dítě chce vyzkoušet, zda ho florbal bude bavit, nemusíte ještě výbavu pořizovat. Kluby jsou poměrně často schopné na první tréninky vybavení zapůjčit – ať už florbalky, nebo i brankářské výstroje (ty dokonce někdy i na delší dobu).

„Florbal vás začne bavit v okamžiku, kdy ho začnete hrát. Nemusíte se učit driblovat nebo odbíjet. Jediné, co potřebujete, jsou věci na tělocvik, půjčit si florbalku a pak už jen běháte, hrajete a jste schopný dát během jednoho tréninku gól. To je věc, která vás uspokojí,“ láká trenér juniorské reprezentace Jiří Jakoubek.

Najděte si ten nejbližší florbalový klub v našem seznamu ZDE.

Podívejte se také na rozhovor s českým florbalovým reprezentantem Milanem Tomašíkem

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner