​Kolik vás budou stát sportovní ambice vašich dětí?

Hokej, florbal, fotbal, tenis. Zjistili jsme, jak finančně náročná bude sezona dětí v rámci těchto čtyř populárních sportů.

Začněme hokejem. Aktuálně není jeho provozování tak drahé, jako tomu bylo v nedávné minulosti. Pokud o hokeji teprve uvažujete, máte naději, že vám pomůže Český svaz ledního hokeje – v rámci jeho projektu obdrželo loni 146 klubů napříč republikou výstroj v hodnotě 130 000 korun, celkem tak do mládežnického hokeje zamířila částka atakující hranici 19 000 000 korun. Proto máte šanci, že i vaše dítě dostane při náboru startovací set zdarma.

Jinak ale samozřejmě platí, že hokej nepatří mezi levné sporty. Výstroj pro hráče v poli většinou přesáhne metu dvaceti tisíc korun. U brankáře se cena vyšplhá mnohem výše, protože potřebuje speciální helmu, výstroj i betony na míru.

Levnou alternativou ledního hokeje pak samozřejmě je populární florbal. Členské příspěvky třeba v klubu Chodov, jenž je stálicí extraligy, stojí sedm a půl tisíce korun. Naopak v Havířově, který první ligu nehraje, se platí v přípravce necelé čtyři tisíce korun. V ceně jsou obvykle tréninky v hale a cestování na základní soutěže, v případě dalších turnajů se bude očekávat další rodičovský příspěvek. Útěchou je, že potřeba je jen hokejka a klasické halové oblečení a obuv. Brankáři to mají, stejně jako v hokeji, o poznání dražší, ale i tak se jejich výstroj obvykle vejde do 5000 korun. A hokejky? Nejlevnější pořídíte za necelé dvě stovky, ale stejně tak za ně můžete utratit přes 4000 korun.

A co fotbal? Chrániče holení, kopačky, míč? Co dál? Členské příspěvky! Například v prvoligových Teplicích zaplatí nejmenší děti v rámci čtvrtletních příspěvků 900 Kč, o rok starší děti zaplatí o 300 korun více. Naprosto stejně jsou na tom třeba i ve třetiligových Vítkovicích.

Dalším sportem v našem výběru je tenis, který je jedním z nejnáročnějších sportů, co se financí týče. Paradoxně stojí nejvíce na začátku, levnějším se může stát až tehdy, kdy se ukáže, že je vaše dítě opravdu talentované. „Když jsou děti malé, začínají jedenkrát v týdnu, poté se samozřejmě počet tréninků přidává. Vrchol je třeba v devíti letech. Kdyby dítě hrálo dvakrát ve dvou a dvakrát sólo, tak to vychází na 2500 korun za týden,“ vypočítává Jan Pecha, trenér tenisové školy.

A tenis je drahý, i když nejde o tréninkové hodiny. Chce to raketu, značkové začínají na pěti stech korunách, horní hranice znamená hodně tisícikorun. Pak je třeba částku za raketu vynásobit, protože jedna na sezonu určitě nevydrží. A připočíst pravidelné výplety, cestovné po turnajích a další náklady s tím spojené.

Zajímavé přitom je, že podle studie z roku 2014 vydávají čeští rodiče v průměru za sport dítěte přibližně 7000 korun. Ochotni jsou ale platit až 17 000 korun ročně. Studie však zároveň ukázala, že téměř čtvrtina oslovených respondentů si nemohla dovolit za sport dětí utratit ani těch zmiňovaných 7000 korun.

Nemůžete si dovolit platit svým dětem sport? Pak je tu možná právě pro vás Česká olympijská nadace. Ta dokáže splnit různá dětská přání, například pomohla početné rodině pořídit stůl na stolní tenis. Čtěte zde.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner