​Základy orientačního běhu pochopí každý, tvrdí Kamil Arnošt

Jak se pozná dobrý orientační běžec? A v kolika letech je vhodné začít? Podle trenéra Kamila Arnošta z OK Dobříš zájem o orientační běh rok od roku výrazně roste, i to je jeden z důvodů, proč bude ukázkovým neolympijským sportem v rámci olympijského parku Rio-Lipno.

Řešíte v rámci klubu OK Dobříš dispozice dětských závodníků? Je třeba umět pracovat s mapou, nebo se dá všechno dohnat a naučit?

Máme jediné kritérium – aby to děti bavilo. Nejde o výsledky, ale o nadšení. Určitě jsou děti, na nichž je od začátku vidět, že jim to půjde. K tomu ale stačí přirozený pohybový talent. Na druhou stranu byla spousta nešiků, kteří se doslova vydřeli na úroveň těch nejlepších.

Ale práce s mapou je poměrně specifická záležitost.

Rodiče často namítají, že pro jejich dítě nebude právě z tohoto důvodu orientační běh vhodný. Na to jim odpovídám, že pokud ráno hned po probuzení a s ospalky v očích najdou cestu do kuchyně, tak se umí orientovat. Je ale pravda, že určitou výhodu mají třeba děti technicky zaměřených rodičů, které mají obvykle dobrou představivost a předpoklady pro chápání mapy.

Proč se považuje orientační běh za sport vysokoškoláků?

Jako disciplínu dokáže orientační běh pochopit úplně každý. Naváži na to, že základem je, aby to dítě bavilo. Jenže u orientačního běhu je třeba myslet, a to už každého zase tak nebaví. Proto jde o atraktivní sport pro lidi, co rádi přemýšlejí. Z toho tak nějak vyplývá i to následné vysokoškolské studium.

Jak to vypadá s popularitou?

Roste. Osobně si všímám velkého nárůstu v Praze a středních Čechách, kde je orientační běh trochu únikem do přírody. Aktuálně je v Česku přes 10 500 registrovaných běžců a číslo jde stále nahoru.

V jakém věku je vhodné dítě přihlásit?

V tomhle je orientační běh také specifický. Na závody jezdí celé rodiny, a na rozdíl třeba od krosových běhů, kdy rodina čeká na tatínka, tak tady závodí i maminky. Proto jsou tam školky pro budoucí závodníky, kde si děti hrají, ale jsou tam i minizávody už pro dvouleté a tříleté děti, které jen popocházejí podle fáborků, kde jim pípají kontrolky. Ze zkušenosti vím, že děti, které nastupují do první třídy už zvládají pokyny s mapou a pracují s ní tak, aby se v lese neztratily.

Co je největší výhodou orientačního běhu?

Není potřeba budovat nákladné stadiony ani plavecké bazény. Dokud bude platit právo na volný pohyb v lese, bude i orientační běh jedním z finančně nejdostupnějších a přitom velmi atraktivních sportů.

Zajímá vás, jak to chodí v klubu OK Dobříš? Čtěte zde.

Partner Partner

Sport v okolí, společný projekt Sazky a Českého olympijského výboru, pomáhá veřejnosti najít co nejsnazší cestu ke sportu.

Partner Partner Partner Partner